Co to jest aktywne słownictwo i jak je poszerzać?

Pewnie kojarzysz tego mema z dwoma dinozaurami – jeden dopracowany graficznie w każdym detalu z podpisem „Mein Deutsch in meinem Kopf.” oraz drugi szary, składający się z samych pikseli, bez jakichkolwiek szczegółów z napisem „Mein Deutsch, wenn ich spreche.” Idealnie obrazuje on nasz zasób słownictwa, które możemy podzielić na aktywne (dopracowany dinozaur) oraz pasywne (dinozaur w formie pikseli).

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • jaka jest różnica pomiędzy słownictwem pasywnym oraz aktywnym,
  • w jaki sposób możesz poszerzać swój zakres słownictwa,
  • w jaki sposób możesz zmienić słownictwo pasywne w aktywne.

Dokładny zakres słownictwa nawet w przybliżeniu nie jest możliwy do określenia, ponieważ język ciągle się zmienia, powstają nowe słowa. Wiele słów fachowych, specjalistycznych, przestarzałych, potocznych lub wulgaryzmów nie jest umieszczanych w słownikach.  Naukowcy szacują jednak, że język niemiecki posiada ich od 300 000 do 500 000.

Czym jest aktywne i pasywne słownictwo?

Pomiędzy tymi pojęciami istnieje zasadnicza różnica. Aktywne słownictwo obejmuje słowa wykorzystywane przez nas w codziennej komunikacji mówionej oraz pisanej. Przyjmuje się, że przeciętny człowiek wykorzystuje czynnie od 12 000 do 16 000 słów.
Natomiast pasywne słownictwo to takie, które znamy i rozumiemy, ale nie potrafimy go użyć automatycznie i swobodnie w rozmowie. Jest trwale zapisane w naszej pamięci oraz niezwykle rozbudowane. Szacuje się, że obejmuje ono od 30 000 do 50 000 słów, a zależne jest m.in. od poziomu wykształcenia oraz tego, ile i co czytamy.

Jak poszerzyć zakres słownictwa?

  • Czytaj

    Jednym z najlepszych sposobów na poszerzenie słownictwa jest czytanie książek. Im częściej sięgamy po książki, tym bogatsze staje się nasze słownictwo. Zwróciłabym jednak Twoją uwagę na rodzaj literatury, który wybierasz. Zdecydowanie lepszym wyborem będą pozycje popularnonaukowe, piękne, klasyczne, a nawet fachowe poradniki, niż książki pisane prostym językiem tj. romanse. Pamiętaj, że nie musisz zaczynać od skomplikowanej twórczości. Wręcz zachęcałabym Cię do stopniowania trudności, ponieważ możesz szybko się zniechęcić, a tego pewnie wolałbyś uniknąć.

    Jeśli nie wiesz, gdzie szukać książek w języku niemieckim, a jednocześnie nie chcesz wydawać sporych sum na nie, to mam dla Ciebie idealne rozwiązanie. Goethe Institut umożliwia wypożyczanie książek, magazynów, audiobooków, materiałów do nauki ZA DARMO. Wystarczy, że założysz konto na www.onleihe.de
    Z książką Ci nie po drodze? Na to też mam sposób – czytaj blogi tematyczne bądź serwisy informacyjne.

  • Słuchaj

    Jeżeli nie masz czasu na tradycyjne czytanie książek wybierz audiobooki. Dobrym rozwiązaniem są również podcasty. Wybierz interesującą Cię tematykę i słuchaj sprzątając, ćwicząc, jadąc do pracy. Nie lubisz podcastów ani audiobooków wybierz muzykę. Z niej również możesz wyciągnąć wiele dobrego dla siebie.

  • Interesuj się słowami, których nie rozumiesz

    Poznając nowe słówko lub termin, którego znaczenia nie rozumiesz, koniecznie sprawdź je w słowniku i… zapisz w notatniku lub zeszycie. Pisząc również się uczysz. Wykorzystujesz zmysł wzroku i dotyku, a dzięki temu Twój mózg lepiej zapamiętuje nowopoznane informacje.,

Jak poszerzyć aktywne słownictwo?

  • Pisz

    To najlepsza i najciekawsza metoda pobudzająca Twoją kreatywność i twórczość. W procesie pisania uaktywniasz swój słownik pasywny, zastanawiasz się nad słowami, przywołujesz z pamięci te, których nie użyłbyś spontanicznie. Pamiętaj, że nie muszą być to nie wiadomo jak długie treści. Wybierz również taką formę, która będzie odpowiadała Twoim upodobaniom.

    Możesz np.
    * prowadzić pamiętnik z przemyśleniami 
    * zapisywać swoją codzienność,
    * pisać wiersze – te rymowane zmuszą Cię do główkowania i znalezienia odpowiednich słów,
    * wymyślać opowiadania (kto wie, może odkryjest swój talent pisarski i na skutek tego powstanie książka 😉)
    * tworzyć artykuły na bloga.

  • Korzystaj ze słowników

    Obowiązkową pozycją powinien stać się dla Ciebie słownik synonimów. Pomoże Ci on nie tylko unikać powtórzeń, ale także rozwinie Twój zasób słów. Dobrze jest również korzystać ze słownika wyrazów obcych. Wyszukując konkretne słowo nie skupiaj się tylko i wyłącznie na jego definicji. Przypatrz się także kontekstowi, w jakim zostało użyte oraz kolejności w zdaniu. To wbrew pozorom istotne i w przyszłości pozwoli Ci uniknąć faux pas.

  • Rozmawiaj

    Najlepiej z ludźmi, którzy świadomie używają języka oraz mają coś do powiedzenia. Przy takich osobach zaczniesz zwracać uwagę na sposób swoich wypowiedzi i będziesz starał się go polepszyć.

  • Baw się słowem

    Rozwiązuj krzyżówki lub graj w scrabble. Kto powiedział, że nie możesz łączyć przyjemnego z pożytecznym?! Tylko wysil się i nie układaj jedno lub dwusylabowców 😉
    Na wypadek gdybyś nie posiadał tradycyjnej planszówki, znalazłam dla Ciebie Scrabble niemieckojęzyczne w wersji online. TUTAJ możesz grać z przyjaciółmi, a TU z randomowymi osobami.

  • Analizuj

    Zastanów się, jakich banalnych słów używasz w codziennej komunikacji. Wypisz je na kartce, weź słownik synonimów do ręki i znajdź ich odpowiedniki. Wybierz tylko takie wyrazy, które będą pasowały do Ciebie oraz Twojej osobowości. Wypowiadanie ich na głos pomoże Ci się z nimi oswoić.  

    Podsumowując poprawa sposobu wypowiedzi to czasochłonny proces, dlatego bądź cierpliwy oraz konsekwentny w swoim działaniu. Wybieraj te formy nauki, które Tobie będą sprawiały przyjemność. Wraz z upływem czasu zauważysz efekty.

    Którą z wymienionych metod zamierzasz u siebie zastosować? Podziel się swoją opinią w komentarzu 😊

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *