Jak zorganizować przestrzeń, aby uczyć się efektywniej?
Istnieje wielu ludzi, którzy nie zważając na okoliczności lub otaczające ich środowisko, potrafi się skupić na wykonywanym zadaniu niemalże na zawołanie. Żyjemy jednak w czasach, w których regularnie jesteśmy przebodźcowani. Ilość informacji, powiadomień z telefonu, hałasu zza okien docierających do nas nie pomaga w koncentracji. Jeśli nie należysz do tych szczęściarzy, to ten artykuł pomoże Ci odpowiednio przygotować się do nauki lub pracy.
Bez względu na to, ile planujesz poświęcić czasu na przyswajanie wiedzy dobrze jest zorganizować sobie odpowiednio przestrzeń. Ona nie tylko pozwoli Ci skoncentrować się na wykonywanej czynności, lecz także sprawi, że nauka będzie efektywniejsza.
Bardzo często już od początku skazujesz sam siebie na porażkę przez nieodpowiednie nawyki.
Na początek usuń to, co Cię rozprasza.
Przygotuj biurko
Słyszałam wiele opinii mówiących o tym, że sprzątanie przed nauką lub pracę jest wymówką. Owszem zgodzę się, pod warunkiem, że jest to mycie okien lub wycieranie kurzy. W przypadku nauki dobrze jest mieć uporządkowane biurko – poukładane notatki, czasopisma, zakreślacze lub wszędobylskie karteczki z zadaniami. Nadmiar przedmiotów może rozpraszać. Osobom, którym przeszkadza nawet zorganizowana przestrzeń, polecam biurko z szufladami, tak aby wyeliminować niepotrzebne przedmioty. Dobrze by było, gdyby w Twoim miejscu pracy znajdowały się tylko rzeczy niezbędne do nauki. Dla każdego może to być coś innego. Osobiście nie wyobrażam sobie nauki bez kubka kawy lub herbaty oraz kolorowych cienkopisów i markerów, ponieważ ucząc się lub pracując, zawsze coś zaznaczam. Znam też osoby, które podczas nauki muszą trzymać coś w ręce.
Ruch
Kto powiedział, że przy nauce zawsze musisz siedzieć przy biurku?! Jeśli jesteś osobą, która nie potrafi usiedzieć w miejscu, to nie zmuszaj się do tego. Jeśli lubisz uczyć się chodząc – chodź. Jeśli wolisz pracować na łóżku lub w innym pomieszczeniu, to trzymaj się tego. Równie dobrze możesz zabrać notatki do ogrodu, na balkon, do parku. Ważne, abyś stworzył warunki na miarę swoich potrzeb.
Media społecznościowe
Z jednej strony dają nam ogrom możliwości, a z drugiej są przekleństwem, pożeraczem czasu. Wieczne powiadomienia, regularne telefony, kolejna wiadomość na Messengerze. Jesteśmy przyzwyczajeni do ciągłego bycia online, ale pamiętaj – nie musisz być ciągle dostępny, dlatego na czas nauki postaraj się wyciszyć, ba wyłączyć telefon. Poszłabym nawet o krok dalej – zostaw go w innym pomieszczeniu tak, żebyś nie miał do niego dostępu. Jeśli jednak musisz mieć go przy sobie, to chociaż odwróć go ekranem do dołu tak, aby nie dekoncentrował Cię świecący monitor.
Dobrym rozwiązaniem jest również aplikacja Forest App, w której sadzi się drzewa. Pewnie teraz sobie pomyślisz „O czym ona do mnie mówi? Jakie drzewa?”. Ogromnym plusem tej aplikacji jest to, że skutecznie likwiduje chęć sięgnięcia do smartfona. Blokuje ona inne aplikacje w wyznaczonym przez nas okresie. Rozpoczynając odliczanie sadzimy drzewo. Drzewo to rośnie w ustawionym czasie, a wszystkie zablokowane aplikacje nie wysyłają nam powiadomień. Aby przerwać ten proces i dostać się do aplikacji, która usilnie próbuje się do nas przebić, musisz zniszczyć drzewo. Chyba nie po to sadzimy las, żeby go wycinać, prawda?! Co ciekawe za zebrane monety, możemy dokupywać kolejne gatunki drzew, a co za tym idzie – rośnie nasza motywacja, żeby nie otwierać powiadomień.
Radio, telewizja i muzyka
Powiedzmy sobie szczerze – nawet przy ściszonym telewizorze nasz mózg nie jest w stanie w pełni skoncentrować się na nauce. Takie rozwiązanie jest dobre w momencie sprzątania lub innej niewymagającej skupienia czynności. Mniej uciążliwe może być radio, choć to też zależy od tego, co robimy w danym momencie. Osoby, które pracują ze słowami, powinny unikać go, ponieważ serwisy informacyjne lub energiczna muzyka może odwracać uwagę. Jeżeli nie wyobrażasz sobie uczenia się bez muzyki w tle, to pomyśl o muzyce klasycznej, relaksacyjnej lub filmowej. Choć w przypadku tej drugiej – nie powinna być ona zbyt nużąca, ponieważ może spowodować efekt odwroty od pożądanego i najzwyczajniej w świecie staniesz się senny. Wybierając utwory, wybierz takie, które lubisz i znasz na tyle, że ich zmiana nie będzie Cię dekoncentrować.
Sama nie mam problemu z czytaniem w hałasie. Potrafię się skoncentrować na tekście, ale gdy przygotowuję materiały do nauki lub piszę posty, bardzo często słucham muzyki klasycznej, żeby zagłuszyć słowa z otoczenia. Najczęściej wybieram południowokoreańskiego pianistę i kompozytora – Yiruma.
Wywietrzone pomieszczenie i prawidłowe oświetlenie
Myśląc o nauce, często zapominamy o tych aspektach. Świeże powietrze oraz naturalne światło poprawiają zdolność uczenia się, oraz wpływają pozytywnie na koncentracje, dlatego przed rozpoczęciem nauki warto jest wywietrzyć pomieszczenie chociaż przez 10 minut. Jeśli w pomieszczeniu nie masz odpowiedniej ilości światła, pomyśl o lampce. Pamiętaj jednak, aby nie uczyć się przy zbyt jasnym lub zbyt ciemnym świetle, ponieważ Twoje oczy będą się szybko męczyć. Możliwe, że zacznie Cię boleć głowa, opadniesz z sił, a w konsekwencji ciężej będzie Ci skupić się i osiągnąć zamierzone efekty.
Odpowiednie ustawienie lampki jest również bardzo ważne. Jeśli jesteś osobą praworęczną ustaw lampkę po lewej stronie i odwrotnie w przypadku leworęczności, tak aby nie zasłaniać padającego światła ręką.
A jaki jest Twój sposób na idealne warunki do nauki? Podziel się swoją wskazówką w komentarzu.