Jak zrobić językowe podsumowanie roku ? – 12 pytań pomocniczych
Koniec roku to czas podsumowań.
Być może uznasz to za zmarnowanie czasu, ale by ruszyć z miejsca i widzieć efekty w nauce warto jest dowiedzieć się, w jakim miejscu znajdujemy się obecnie. Czy jesteśmy z niego zadowoleni? Czy może wręcz przeciwnie i chcielibyśmy pewne kwestie poprawić, ulepszyć?
Dobra analiza to pierwszy i jednocześnie najważniejszy krok przed tworzeniem jakichkolwiek planów. Dzięki niej spojrzysz z lotu ptaka na to, co już osiągnąłeś.
Aby ułatwić Ci językowe podsumowanie, przygotowałam 12 pytań pomocniczych.
Nie odpowiadaj na te pytania w myślach. Największe efekty zauważysz, gdy rozpiszesz wszystko ręcznie na kartce, w Excelu czy Wordzie.
To co, zaczynamy?
- Czy miałeś plan nauki w 2022 r.?
Przejrzyj swój kalendarz / notatnik / planer i sprawdź, czy i jakie cele sobie zapisałeś na początku 2022 r. - Czy miałeś ustalony system mierzenia efektów? TAK / NIE. Jeśli nie, to dlaczego?
Przykładowym systemem mierzenie efektów w nauce słówek może być np. habit tracker.
Zaznaczasz w nim dni, w które faktycznie uczyłeś się nowych słówek (np. 5 dziennie).
- Co zrealizowałeś / czego się nauczyłeś, mimo że nie planowałeś?
Tutaj wypisz wszystkie tematy, zagadnienia gramatyczne lub inne kwestie, które zrealizowałeś spontanicznie. - Czego nauczyłeś się w tym roku?
Opanowałeś Passiv, nauczyłeś się pisać maile, przełamałeś barierę językową i odważyłeś się odezwać będąc za granicą? A może przyswoiłeś słówka z tematyki, która była dla Ciebie wyzwaniem?
W tym miejscu wypisz wszystkie nowe rzeczy, które już umiesz. - W jakim stopniu zrealizowałeś swoje cele językowe. Oceń procent realizacji (od 0 do 100).
Jeśli ustaliłeś na początku roku / bądź w momencie, gdy zacząłeś się uczyć swoje cele, wypisz je wszystkie, a później oceń procentowo, w jakim stopniu je zrealizowałeś. - Z jakiego powodu nie zrealizowałeś tych celów? Czego Ci brakowało?
Teraz zastanów się, co było przyczyną niezrealizowania tych celów? Może brak motywacji i czasu? Wsparcia lektora? Działanie po omacku i przeskakiwanie z tematu na temat?
Wypisz jak najwięcej rzeczy, by później móc je stopniowo eliminować.
- Czego potrzebujesz w przyszłości, by osiągnąć te cele?
Pomyśl, co mógłbyś zrobić w przyszłości, aby szybciej i skuteczniej zrealizować swoją listę celów. Co by Ci pomogło i ułatwiło naukę.
Przykładem mogą być zajęcia na 1:1, kurs grupowy, grupa wsparcia itd.
- Kiedy / W jakich sytuacjach czułeś największą niechęć do nauki? Jak myślisz, z czego to wynikało?
Być może za dużo brałeś na siebie na raz? Nie robiłeś przerw? Uczyłeś się na ostatnią chwilę?
Wypisz wszystkie sytuacje, przez które czułeś się zdemotywowany. Stopniowo staraj się ich w przyszłości unikać. - W jaki sposób nie lubisz się uczyć?
To ważne, by zdawać sobie z tego sprawę i w miarę możliwości wyeliminować je.
Męczarnią są dla Ciebie listy słówek, ponieważ szybko je zapominasz? Może warto przenieść się na aplikację np. quizlet? - Kiedy / W jakich sytuacjach czułeś najwięcej satysfakcji w całym procesie uczenia się?
Wypisz je i postaraj się jak najczęściej wprowadzać przy kolejnym uczeniu się. - Jaki sposób nauki sprawia Ci najwięcej przyjemności?
Wypisz wszystkie metody / sposoby uczenia się, które przychodzą Ci do głowy.
Jeżeli zależy Ci na tym, by nauka nie była dla Ciebie przykrym obowiązkiem, skup się na tym, co sprawia Ci przyjemność. Zdecydowanie łatwiej, chętniej i częściej będziesz siadał do nauki, gdy będzie ona dla Ciebie atrakcyjna. - Z czego jesteś dumny?
Napisz minimum 3 rzeczy. Jeśli jest więcej, także je wypisz!
To idealny moment, by docenić samego siebie. Pokazać sobie, jak dużo pracy i wysiłku włożyłeś, by być w tym miejscu, w którym już jesteś.
Dobrym motywatorem jest ustalanie sobie nagrody za osiągnięcie celu. Nie musi być to nic wielkiego, ale dobrze by było, żebyś nie mógł się jej doczekać 😉
Takie podsumowanie może być dobrym drogowskazem do kolejnego działania i określania nowych celów, dlatego nie śpiesz się.
Usiądź do tego podsumowania, gdy będziesz mieć dłuższą wolną chwilę. Zrób sobie kawę / herbatę w ulubionym kubku i działaj.