Prezenty dla językowego maniaka

Za chwilę święta Bożego Narodzenia, a Ty nadal nie masz prezentu dla bliskiej Ci osoby? Wiesz, że intensywnie uczy się języka obcego, jednak zastanawiasz się, co może ją ucieszyć? Mam dla Ciebie kilka ciekawych propozycji. Artykuł skierowany jest głównie do uczących się języka niemieckiego, ale to nie oznacza, że nie możesz znaleźć odpowiedników w innym języku. Zależało mi na tym, aby był on uniwersalny i sprawdził się również w przypadku urodzin, imienin lub innej okazji.

1. SŁOWNIKI
Dobry słownik zawsze przyda się uczącemu, a zwłaszcza temu, który lubi mieć w ręce papier. Do wyboru masz wiele opcji, np. słowniki języka specjalistycznego, synonimów, wyrazów obcych, obrazkowe, kieszonkowe. Rozpoczynając lub kontynuując naukę warto jest mieć porządny słownik polsko – niemiecki lub niemiecko – polski, który pozwoli każdemu poznać znaczenie niezrozumianych wyrazów, a nawet zmotywuje do dalszej nauki.
Germanista z pewnością ucieszy się z pozycji wydawnictwa Duden lub Langenscheidt. Ponieważ ceny tych słowników na oficjalnych stronach są dosyć wysokie, mam dla Ciebie alternatywę –  sprawdzoną stronę, na której możesz zamówić książki do nauki języka niemieckiego o wiele niższej cenei. Na niej zamówiłam również swoje Dudeny. Sprawdź sam i kliknij tutaj.

2. GRY JĘZYKOWE
Gry językowe są świetnym pomysłem, ponieważ pozwalają przełamać barierę językową i strach przed mówieniem. Strach przed popełnieniem będzie o wiele mniejszy niż podczas typowej konwersacji. Tutaj mam dwie propozycje – Dobble oraz Spiel deine Rolle.

  • Dobble poznałam na studiach magisterskich. Do dziś miło wspominam ten emocjonujący wstęp do zajęć 😉 Zasady tej gry są bardzo proste. Liczy się refleks
    oraz spostrzegawczość. Świetnie nadaje się na imprezy, zajęcia lekcyjne a nawet na długą podróż w pociągu, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca. Dodatkowo plusem jest fakt, że możesz grać w nią w różnych językach.

  • Spiel deine Rolle to kolejna gra, która ułatwi przełamanie strachu przed mówieniem. Składa się z ilustrowanych kart i polega  na ogrywaniu ról. Poziom trudności językowej określany jest od A1 do B2.

3. MAGAZYNY JĘZYKOWE
Prenumerata Deutsch Aktuell lub Deutsch Perfekt z pewnością ucieszy osoby, które lubią czytać lub zależy im na rozwijaniu tej sprawności. Deutsch Aktuell zawiera w sobie aktualne tematy oraz wyjaśnione słownictwo, które wykorzystywane jest w artykułach. Znajdziesz w nim również zagadnienia gramatyczne. Magazyn ten przeznaczony jest dla osób początkujących oraz średniozaawansowany.  Deutsch Perfekt polecałabym z kolei osobom, które potrafią już swobodnie komunikować się w języku niemieckim, ponieważ magazyn ten w całości napisany jest właśnie po niemiecku. W nim również znajdziesz objaśnione słownictwo oraz gramatykę. 

4. FISZKI
Jeden z jeden z najprostszych, a przy tym najbardziej przydatnych gadżetów do przyswajania i utrwalania wiedzy o języku obcym. Wybór jest duży, ponieważ na rynku dostępne są fiszki obrazkowe, tematyczne lub gramatyczne. Tylko pamiętaj, aby dobrze dobrać poziom języka. 

5. KSIĄŻKI
Książka może być dobrym prezentem nie tylko dla osób na poziomie średniozaawansowanym lub zaawansowanym. Istnieją wydawnictwa, które oferują pozycje nawet od poziomu A2  i są one ze słownikiem. Takie książki znajdziesz m.in. w Wydawnictwo ze słownikiem lub Edgard.
Książki niemieckojęzyczne (już bez słownika) kupisz we wcześniej wspomnianej księgarni germanista.eu, Bookcity lub w Świat Książki. 

7. Planer, kalendarz, zeszyt
Dla papierniczych maniaków idealnie sprawdzi się planer, kalendarz lub ładny zeszyt, w którym będzie mógł robić notatki. Nie tylko ucieszy oko, ale także zmotywuje do nauki. Osobiście uwielbiam planery i akcesoria piśmiennicze Oli Budzyńskiej. Nie należą do najtańszych, ale według mnie są warte każdej złotówki. Jakość i wykonanie są na najwyższym poziomie. Papier jest taak przyjemny w dotyku, że na początku aż szkoda było mi go używać.

8. Cienkopisy, brush peny, zakreślacze, kolorowe karteczki

Niby prosta rzecz, ale potrafi uprzyjemnić naukę oraz sprawić, że notatki przestają być nudne. W konsekwecji siadamy do nich częściej i chętniej. Wybór jest nieograniczony. Znajdziesz je w niemalże każdej księgarni, sklepie papierniczym, a nawet czasami w markecie. Uwielbiam takie drobiazgi 😉

9. Personalizowany kubek lub filiżanka
Jeżeli bliska Ci osoba lubi piękne przedmioty, pije w dużych ilościach kawę lub herbatę, to z pewnością ucieszy ją personalizowany kubek lub filiżanka. Na stronie  nadzwyczajne.pl znajdziesz porcelanę ręcznie ozdabianą, polskiej produkcji. Opcji masz wiele – możesz wybrać gotowy wzór lub spersonalizować go. 

10. Dla lubiących kawę, herbatę lub słodkości
Dobra kawa, herbata lub coś słodkiego może uprzyjemnić nie tylko naukę. W tej kategorii polecam Ci niemieckie marki.
Herbaty:  Teekanne, Demmers Teehaus oraz Dallmayr
Kawy: Dallmayr, 
Tchibo, Jacobs, Mövenpick, Krüger oraz Melitta
Słodycze: Lindt, Schogetten, Ritter Sport, Haribo, Hallorenkugeln, Kinderschokolade oraz Yogurette.

Oczywiście dobrym prezentem będą również wykupione godziny u neativ speakera bądź lektora, kurs językowy lub  E-Booki z konkretnymi zagadnieniami.

To są wszystkie moje propozycje prezentowe na ten moment. 
Który prezent Ciebie najbardziej by ucieszył? Pochwal się w komentarzu. 🙂

Jeden komentarz

  • Agnieszka

    Wymarzonym prezentem byłby planer Pani Swojego Czasu albo prenumerata któregoś z tych czasopism. Do tego filiżanka dobrej kawy i do dzieła. Aga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *