• Jak zrobić językowe podsumowanie roku ? – 12 pytań pomocniczych

    Koniec roku to czas podsumowań. Być może uznasz to za zmarnowanie czasu, ale by ruszyć z miejsca i widzieć efekty w nauce warto jest dowiedzieć się, w jakim miejscu znajdujemy się obecnie. Czy jesteśmy z niego zadowoleni? Czy może wręcz przeciwnie i chcielibyśmy pewne kwestie poprawić, ulepszyć? Dobra analiza to pierwszy i  jednocześnie najważniejszy krok przed tworzeniem jakichkolwiek planów. Dzięki niej spojrzysz z lotu ptaka na to, co już osiągnąłeś. Aby ułatwić Ci językowe podsumowanie, przygotowałam 12 pytań pomocniczych. Nie odpowiadaj na te pytania w myślach. Największe efekty zauważysz, gdy rozpiszesz wszystko ręcznie na kartce, w Excelu czy Wordzie. To…

  • 45 zwrotów potocznych, które warto znać

    5 lat studiów, a ja ani na licencjacie, ani na magisterce za wiele zwrotów potocznych (die Umgangssprache) nie poznałam. Nigdy też nie miałam przedmiotu związanego z językiem codziennym. Na studiach zwracano uwagę na to, by mówić ładnym i czystym językiem…

  • Darmowy słowniczek „Krieg”

    Dzień 24 lutego 2022 roku na długo zapadnie w pamięci wielu ludziom, a zwłaszcza obywatelom Ukrainy. Tego dnia rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Nie będę wnikać tu w tematy polityczne, ale jeśli chcesz nauczyć się wypowiadać na tematy związane…

  • dasselbe vs. das gleiche – jaka jest różnica?

    Temat zaimków wskazujących „dasselbe“ oraz „das gleiche“ pojawia się co jakiś czas na moich zajęciach. Uczniowie często mylą te wyrazy, a to dlatego, że są podobne. Uznałam, że wyjaśnienie musi się znaleźć również na blogu po to, byś i Ty…

  • Dzień świętego Marcina – Martintag

    11 listopada to dla nas Polaków najważniejsze święto narodowa, podczas którego upamiętniamy odzyskanie niepodległości (Polnische Unabhängigkeitstag). To również idealna okazja (die Angelegenheit) do spróbowania rogali Marcińskich – ciasta półfrancuskiego z przepysznym nadzieniem makowym oraz bakaliami. Poznaniacy hucznie obchodzą dzień ulicy…

  • Jak brzmieć bardziej po niemiecku?

    Chciałbyś brzmieć bardziej po niemiecku? Mówić językiem codziennym, ale nie wiesz, jak to zrobić? Jednym ze sposobów jest stosowanie zwrotów potocznych. Zapamiętanie ich będzie jednak wymagało od Ciebie trochę wysiłku. Mam jednak szybszy sposób, by osiągnąć ten efekt – 4…

  • Zamiast mówić „schwierig” powiedz…

    Chcesz wypowiadać się elokwentnie po niemiecku?Zależy Ci na tym, by używać wyszukanego słownictwa?Cieszy mnie to bardzo i jednocześnie przychodzę Ci na ratunek. Stworzyłam serię „zamiast mówić… powiedz”, która pomoże Ci przeskoczyć z poziomu A1/ A2 do nawet B2/C1.Do tej pory…

  • 11 księgarni z książkami niemieckojęzycznymi

    Ciężko znaleźć jest księgarnie niemieckojęzyczne, jeśli nie wie się, gdzie tych książek szukać. Coraz częściej słyszę od moich uczniów, że chcieliby coś poczytać po niemiecku, ale nie wiedzą, gdzie mogą kupić książki. Aby ułatwić im zadanie, postanowiłam zrobić listę księgarni…

  • Zamiast mówić „böse” powiedz…

      Na każdym etapie nauki języka obcego powinno Tobie zależeć na tym, by regularnie poszerzać zasób słownictwa. Z pomocą przyjdzie Ci seria „zamiast mówić… powiedz”, dzięki której poznasz synonimy podstawowych wyrazów z języka potocznego oraz oficjalnego. W ostatnim poście mogłeś…

  • am Meer – wakacje nad morzem

    Wakacje to czas odpoczynku, większego luzu, poznawania nowych ludzi, odkrywania ciekawych miejsc, próbowania nowych smaków. Czas, w którym mamy więcej przestrzeni na sprawy od dawna odwlekane. Jeszcze chwila i będziecie mogli już o nich tylko opowiadać. Tworząc ten wpis, widziałam…

  • Im Gebirge – wakacje w górach

    Ostatni tydzień (pisząc ten post jest 12.08.2021 r.) spędziłam odpoczywając. Zaczęłam od wesela w Lublinie, a skończyłam w Zakopanem, zaliczając w międzyczasie szczyt Mogielicy (ok. 75 km od Krakowa). Pomimo znacznego wysiłku fizycznego góry są dla mnie od dłuższego czasu…

  • Zamiast mówić „langweilig” powiedz…

    Regularne zwiększanie zasobu słownictwa to kluczowy element nauki języka obcego. Przez długi czas zastanawiałam się, jak mogłabym Ci pomóc poszerzać zasób słów i wpadłam na pomysł nowej serii: „Zamiast mówić … powiedz …”, dzięki której przestaniesz używać pospolitych słów na…

  • selbst vs. allein – Jaka jest różnica?

    Selbst czy allein?  Te dwa wyrazy często sprawiają kłopot, gdyż mają bardzo podobne znaczenia. Na szczęście istnieje pomiędzy nimi drobna różnica, dzięki której nie będziesz ich więcej mylić. selbst – sam, samemu, samodzielnie; samo w sobie Mówi nam o tym, że…

  • Czasowniki łączące się z celownikiem (Dativ–Ergänzung)

    W poprzednim poście umówiliłam dopełnienie w mianowniku. Link to tego wpisu znajdziesz tutaj.Wymieniłam w nim również najcześciej występujące czasowniki z mianownikiem, czasowniki łączące się z bezosobowym „es“ oraz te, które odmieniają się wyłącznie w 3 osobie liczby pojedyneczej. Jeśli jeszcze…